Innowacyjna gospodarka efektem współpracy nauki i biznesu
Trendy | Współpraca nauki z biznesem jest niezwykle ważna zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla uczelni. Zbliżenie do siebie obu światów jest dziś niewątpliwie jednym z największych wyzwań w Polsce.
Coraz więcej uczelni może się pochwalić osiągnięciami w tej dziedzinie. Uruchamiają ośrodki innowacji: centra transferu technologii, parki, inkubatory, które świadczą usługi wspierające przedsiębiorców, naukowców, pracowników uczelni, organizują staże i praktyki wspólnie z firmami.
– Zwiększanie innowacyjności gospodarki nie jest możliwe bez ścisłej współpracy pomiędzy ośrodkami naukowymi a podmiotami gospodarczymi. Przedsiębiorca zyskuje nowe rozwiązania technologiczne, odpowiednio wykwalifikowaną kadrę i dostęp do najnowszych badań. Uczelnia zaś, oprócz rozwoju naukowego studentów i pracowników, zyskuje doświadczenie ze strony przedstawicieli świata biznesu w obszarze dydaktyki, jakości kształcenia i kierunku prac naukowo-badawczych – mówi prof. Tadeusz Pomianek, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Uczelnia ma podpisane umowy z wieloma firmami, które uczestniczą w procesie dydaktycznym. W jej strukturach działają także instytuty i centra współpracujące z gospodarką.
– Współpracujemy m. in. z Lufthansą, która organizuje dla studentów staże i praktyki. Ostatnio podpisaliśmy umowy z czterema partnerami: z Grupą Santander...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta