Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak obniżyć kary umowne

23 maja 2013 | Dobra Firma | Dominik Solski

- Rażąco wygórowane sankcje pieniężne ograniczają konkurencję na rynku - Kontrakt zawierany w ramach przetargu publicznego nie podlega negocjacjom - Przedsiębiorca może wnieść odwołanie na treść specyfikacji w zakresie kar

Oczywiście nie chodzi o w miarę rozsądne sankcje umowne. Problem dotyczy kar, których wysokość jest w sposób oczywisty niewspółmierna. To znaczy w rażącym stopniu odbiega od potencjalnej szkody, jaką może ponieść zamawiający w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez przedsiębiorcę. Ta wysokość nijak się ma do wartości zamówienia.

Firma kalkuje ryzyko

Kwestia wygórowanych kar umownych dotyczy więc projektów umów będących częścią specyfikacji. W takich sytuacjach wykonawca zainteresowany zamówieniem kalkuluje ryzyko związane z umową. Może on zauważyć, że zawarcie umowy w przewidzianym kształcie grozi mu nawet bankructwem. Taki wniosek wykonawca wysnuje w szczególności, gdy:

- umowa przewiduje kary w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9543

Spis treści
Zamów abonament