Można zoptymalizować zapasy towarów importowanych
Wśród przedsiębiorców wzrasta zainteresowanie składem celnym, szczególnie gdy regularnie importują towary. Dzięki niemu mogą efektywniej zarządzać stanami magazynowymi i przesuwać w czasie płatności celno-podatkowe
W dzisiejszych czasach coraz więcej przedsiębiorców poszukuje oszczędności. Wyraźnie zauważalny jest wzrost zainteresowania instytucją składu celnego, szczególnie w przypadku przedsiębiorców, którzy nawiązali stałą współpracę z kontrahentami spoza Unii Europejskiej i regularnie dokonują importu towarów. Znaczne zainteresowanie wynika z tego, że instytucja składu celnego niesie ze sobą wiele korzyści.
- Przede wszystkim skład celny pozwala odsunąć w czasie płatności należności celno-podatkowych z tytułu importu towarów (cło, VAT importowy oraz w niektórych przypadkach akcyza).
- Po drugie, skład celny to instrument, dzięki któremu importerzy mogą efektywniej zarządzać stanem zapasów magazynowych, a co ważniejsze – unikać niepotrzebnego ich zwiększania.
- Po trzecie, przy wykorzystaniu składu celnego istnie- je szansa na odsunięcie w czasie daty, od której biegnie termin płatności zapłaty za towar na rzecz kontrahenta.
Niniejszy artykuł opisuje, w jaki sposób można skorzystać z dobrodziejstw składu celnego i jakie są wymogi i warunki zastosowania tej instytucji.
Zamrożenie kwot
Podstawową przesłanką wprowadzenia w przepisach celnych instytucji składu celnego jest możliwość odsunięcia w czasie płatności należności celno-podatkowych przy imporcie towarów (tj. przy przywozie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta