Reforma e-sądu, dlaczego strach ma wielkie oczy
Ustalenie przez sąd numeru PESEL pozwanego nie wpłynie negatywnie na sprawność postępowania – przekonuje wiceminister sprawiedliwości.
Ustawa z 22 marca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego wprowadziła obowiązek ustalenia przez sąd z urzędu numeru PESEL pozwanego (w przypadku osób prawnych jest to numer KRS lub numer z innego rejestru lub ewidencji). Powód ma obowiązek wskazać własny numer PESEL w pozwie. W elektronicznym postępowaniu upominawczym powód ma również wskazać numer PESEL pozwanego. Celem tych zmian jest jednoznaczne zindywidualizowanie strony, zarówno w postępowaniu rozpoznawczym, jak i egzekucyjnym. Zmiany mają zminimalizować pomyłki związane z doręczaniem przesyłek sądowych pod adres, pod którym pozwany nie zamieszkuje (jeśli pozwany dopełnił obowiązku meldunkowego po numerze PESEL, sąd ustali, jaki jest jego aktualny adres), oraz prowadzeniem egzekucji przeciwko osobie, która nie jest dłużnikiem, a którą z dłużnikiem łączy jedynie zbieżność imion i nazwisk. Dodatkowym celem zmian jest usprawnienie wpisów dokonywanych na podstawie orzeczeń sądowych w ewidencjach i rejestrach.
Mniej nieprawidłowości
W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad zmianą rozporządzeń w sprawie określenia brzmienia klauzuli wykonalności oraz regulamin urzędowania sądów powszechnych, tak aby numer PESEL...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta