Nie tylko wysokość przychodu ma znaczenie
Spółka udzielająca pożyczek podmiotom z grupy kapitałowej nie musi przy obliczaniu proporcji sprzedaży uwzględniać odsetek z tego tytułu, nawet gdy są one dla niej istotnym dochodem. Takie rozwiązanie jest możliwe, jeżeli transakcje te angażują w niewielkim stopniu majątek, w stosunku do którego przysługiwało prawo do odliczenia VAT
Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 8 maja 2013 r. (III SA/Wa 3017/12).
Spółka prowadzi działalność w sektorze medialnym. Wraz z kilkoma podmiotami wykonującymi podobną działalność tworzy grupę kapitałową. Spółka udziela im pożyczek w ramach dofinansowania bieżącej działalności.
Obsługą tego procesu zajmuje się specjalna sekcja, licząca kilku pracowników i niepochłaniająca istotnych środków finansowych. We wniosku o interpretację spółka zadała pytanie, czy przy obliczaniu współczynnika sprzedaży, zgodnie z art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o VAT, jest zobowiązana do uwzględnienia kwot sprzedaży związanych z udzielanymi pożyczkami (w wysokości otrzymanych odsetek).
Zdaniem spółki należnych odsetek nie należy uwzględniać w tej kalkulacji. W jej ocenie przy interpretacji art. 90 ust. 6 ustawy o VAT należy wziąć pod uwagę art. 174 ust. 2 lit. a Dyrektywy 2006/112, którego celem jest uniknięcie wypaczania współczynnika sprzedaży przez transakcje, które nie mają wpływu na wysokość podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta