Kiedy firma odpowiada za szkodę na jej parkingu
Przedsiębiorca powinien pamiętać, że powierzenie rzeczy innej osobie, bez obowiązku pełnienia pieczy nad nią, nie stanowi umowy przechowania
Opłata za pozostawienie pojazdu w wyznaczonym miejscu z ograniczeniem dostępu osób trzecich nie oznacza, że przedsiębiorca prowadzący parking będzie odpowiadał za wyrządzoną szkodę. Tak będzie wyłącznie w przypadku, gdy pojazd zostanie pozostawiony na parkingu strzeżonym.
Na podstawie art. 835 k.c. przez umowę przechowania przedsiębiorca-przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie niepogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie. Oznacza to podejmowanie wszelkich działań mających na celu ochronę pozostawionego przedmiotu przed uszkodzeniem, zniszczeniem, ale również przed całkowitą utratą. Umowa o przechowanie może mieć dowolną formę.
Charakter umowy przechowania szczegółowo określił Sąd Najwyższy w wyroku z 7 lutego 2007 r. III CSK 296/06, stwierdzając, że umowa przechowania jest umową realną, dla której zawarcia konieczne jest złożenie odpowiednich oświadczeń woli i wydanie rzeczy przechowawcy.
Warunkiem zawarcia takiej umowy nie jest natomiast rozpoczęcie wykonywania pieczy nad rzeczą bądź jej sprawowanie w przyszłości. W praktyce umowa przechowania ma często charakter umowy ubocznej, łączącej się z istnieniem innej umowy o charakterze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta