Trzy miesiące na wypłatę rodzicom trzynastek za rok 2012
Korzystanie z urlopu macierzyńskiego nie może już powodować utraty prawa do wynagrodzenia rocznego. Do 29 września trzeba też wypłacić wstrzymane świadczenia za ubiegły rok
Prawo do wynagrodzenia rocznego (zwanego trzynastką) w pełnej wysokości nabywa pracownik zatrudniony po przepracowaniu u danego pracodawcy z sektora publicznego całego roku kalendarzowego. Stanowi o tym art. 2 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.). Brak rocznego stażu nie wyklucza prawa do trzynastki pod warunkiem przepracowania w danym roku co najmniej 6 miesięcy.
Pół roku lub mniej
Wymogu półrocznego stażu nie muszą jednak spełniać wszyscy pracownicy. Co więcej, lista tych osób jest dłuższa od 29 czerwca br. Tego dnia weszła bowiem w życie ustawa z 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej (DzU poz. 746), która zwolniła z konieczności wykazania się 6-miesięcznym stażem w stosunku do pracowników korzystających z:
- urlopu macierzyńskiego,
- dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
- urlopu ojcowskiego,
- urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Wprowadzenie tej zmiany to skutek wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 lipca 2012 r. (P 59/11, OTK-A 2012/7/76, DzU z 2012 r., poz. 819).
Trybunał uznał wówczas, że art. 2 ust....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta