Wypłata zysku w formie rzeczowej nie wywołuje skutków w CIT
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 czerwca 2013 r. (I FSK 1166/12).
Spółka akcyjna będąca polskim rezydentem podatkowym rozważała podjęcie uchwały o wypłacie dywidendy w formie rzeczowej. Wskazała, że zamiast świadczenia pieniężnego wydane zostaną akcje. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego zadała pytanie, czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej, polegająca na przeniesieniu własności akcji, generuje po stronie wypłacającego przychód w rozumieniu ustawy o CIT.
Spółka stanęła na stanowisku, że niezależnie od postaci dywidendy nie zmienia się jej jednostronny charakter jako zobowiązania spółki wobec wspólnika. Wykonanie zobowiązania jest świadczeniem jednostronnym, ponieważ skutkuje powstaniem przysporzenia majątkowego jedynie po stronie otrzymującego dywidendę wspólnika.
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Stwierdził, że przez zbycie akcji skarżąca otrzymuje ekwiwalent w postaci zmniejszenia jej zobowiązań. Przesunięcie składnika majątkowego z aktywów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta