Gdy dostawcą jest spółka macierzysta
Zagraniczna firma i jej oddział działający w Polsce to w zasadzie ten sam podmiot gospodarczy. Jednak podatkowo, w przypadku większości transakcji, funkcjonująca w kraju placówka powinna być traktowana jako odrębna jednostka
Ustalenie kosztu towarów lub wyrobów sprzedanych sprawia nierzadko problemy podmiotom działającym na terenie Polski. Sprawa komplikuje się dodatkowo, gdy podmiotem takim jest polski oddział zagranicznego przedsiębiorcy.
Dla większości oddziałów funkcjonujących na terytorium Polski kluczowym zagadnieniem jest odpowiedź na pytanie, w jaki sposób powinien zostać ustalony koszt pozyskania towarów, względnie wyrobów sprzedanych, w przypadku gdy są one przemieszczane ze spółki macierzystej do oddziału i oddział dokonuje ich dalszej sprzedaży na rzecz osób trzecich.
Pojęcie oddziału zostało zdefiniowane w ustawie z 2 lip-ca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej >patrz ramka. Spółka oraz jej oddział są tym samym podmiotem gospodarczym. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ustawę o CIT, która najczęściej ma zastosowanie w takich przypadkach, można stwierdzić, że dla celów podatkowych, w przypadku większości transakcji, oddział powinien być traktowany jak odrębny podmiot.
Wiąże się to z koniecznością odprowadzania podatków dochodowych w odpowiednim kraju. Zgodnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta