Władcy sieci
Nie łudźmy się, przeciętny odbiorca nie szuka blogów mało znanych autorów, bo nawet nie wie, że takie istnieją.
Barack Obama, podróżując po Europie, udzielił tylko jednego wywiadu: polskiej niszowej platformie blogowej Salon24. Dlaczego nie wybrał popularnej stacji telewizyjnej? Co się stało?
Piotr Siuda, socjolog: Prezydent USA jest trendy. A tak poważnie: społeczeństwo obywatelskie przenosi się do Internetu, a jego siła urosła widać na tyle, że nawet najwięksi politycy świata muszą ją docenić. Statystyki i badania mówią, że czytelnictwo tradycyjnej prasy spada i coraz mniej ludzi ogląda telewizję. A większość, szczególnie młodych, czerpie wiedzę o świecie z Internetu. Dlatego to właśnie sieć staje się obecnie potężnym narzędziem, a jednocześnie obszarem wywierania wpływu, dyskusji i różnych obywatelskich inicjatyw. Okazuje się nawet, że wiele biernych dotąd osób uaktywnia się tam politycznie, społecznie i obywatelsko. Co więcej, monopol mediów głównego nurtu, „mainstreamowych", został już zniesiony, bo coraz więcej obywateli partycypuje w życiu społecznym, realizując się na własnych blogach.
A wracając do Baracka Obamy?
No cóż: promowanie internetowych działań i wspieranie blogerów, w tym opozycjonistów, jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta