Polska Ludowa przed stalinizmem
Instytut Książki rozpoczął wydawanie serii „W kręgu paryskiej Kultury"; nie będą to wznowienia tomów Biblioteki Kultury, lecz przypomnienie ważniejszych tekstów, które ukazały się jedynie w samym miesięczniku. Dotąd ukazały się „Listy z Wyspy" Juliusza Mieroszewskiego, głównego komentatora politycznego pisma, oraz „Wracam z Polski" Aleksandra Janty-Połczyńskiego.
Autor urodzony w 1908, studiował przez rok polonistykę na Uniwersytecie Poznańskim, potem zgłosił się ochotniczo do wojska, ukończył szkołę podchorążych kawalerii, następnie dwa lata poświęcił na studia ekonomii. W latach 1929–1931 studiował dziennikarstwo w Paryżu. Wydał tam – nakładem własnym – tomik wierszy „Krzyk w cyrku". Ogłaszał wiersze, opowiadania, recenzje i reportaże w „Dzienniku Poznańskim", „Kurierze Warszawskim", a nawet „Wiadomościach Literackich", gdzie w 1932 drukował reportaże z Rosji sowieckiej. Potem przez dwa lata był korespondentem „Gazety Polskiej" w Japonii. Był też korespondentem podczas wojny włosko-abisyńskiej. W kolejnych książkach opisał swe podróże do USA, Chin, Indii, Afganistanu, Birmy, Syjamu, Mongolii. Wybuch II wojny zastał go w Paryżu jako twórcę i impresaria hinduskiego zespołu baletowego. Zgłosił się do Wojska Polskiego. Znalazł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta