Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chiny chcą przekupić Amerykę Łacińską

13 lipca 2013 | Świat | Piotr Włoczyk
Prezydent Chin Xi Jinping 1 czerwca odwiedził Trynidad i Tobago
źródło: AFP
Prezydent Chin Xi Jinping 1 czerwca odwiedził Trynidad i Tobago

W rywalizacji o wpływy w regionie Waszyngton mówi o znoszeniu barier w handlu, podczas gdy Pekin wyciąga na stół miliardy.

Na początku lipca wielki zawód musieli poczuć wszyscy ci, którzy z radością przyglądali się widokowi podupadającego, niedoinwestowanego wenezuelskiego molocha naftowego PDVSA. Firma ta jest podporą rządów Nicolása Maduro, następcy Hugo Cháveza. Dzięki wpływom ze sprzedaży ropy wciąż możliwe jest utrzymywanie programów socjalnych zapewniających obecnej władzy względną popularność.

Jeszcze w 1998 roku, tuż przed objęciem władzy przez Hugo Cháveza, PDVSA produkowała 3,2 mln baryłek ropy dziennie. Obecnie jednak, po latach zapaści i ucieczki za granicę wykwalifikowanych inżynierów, produkcja spadła o 25 proc., do 2,5 mln baryłek ropy. Pogłębiający się upadek PDVSA to bezpośrednie zagrożenie dla stabilności rządów Maduro.

Smok potrzebuje ropy

Trzeciego lipca pomocną dłoń podali PDVSA Chińczycy. Atrakcyjna pożyczka w wysokości 4 miliardów dolarów ma pomóc wenezuelsko-chińskiej spółce Sinovensa (kontrolowanej w 2/3 przez PDVSA) podnieść produkcję na polu naftowym w delcie Orinoko z poziomu 130 tys. baryłek dziennie do 330 tys. w ciągu najbliższych lat. Według ostatnich uzgodnień międzyrządowych chińskie firmy działające w Wenezueli mają do 2019 roku wydobywać milion baryłek ropy dziennie.

To oczywiście tylko fragment chińskiej ofensywy w tym zakątku świata. Dziś ponad 10 proc. inwestycji w Ameryce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9586

Wydanie: 9586

Zamów abonament