Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Politycy straszą gimnazjum

13 lipca 2013 | Kraj | Artur Grabek
Reforma edukacji zakładała, że gimnazja będą funkcjonowały w zespołach z liceami
autor zdjęcia: Roman Bosiacki
źródło: Fotorzepa
Reforma edukacji zakładała, że gimnazja będą funkcjonowały w zespołach z liceami

Reforma gimnazjalna nie była zła. Kłopoty tych szkół wynikają z faktu, że nie przeprowadzono jej do końca.

Prawo i Sprawiedliwość to już kolejna partia po Sojuszu Lewicy Demokratycznej, która do swojego programu wyborczego wpisała likwidację gimnazjów. Co w zamian? Powrót do starego systemu, czyli ośmioletniej szkoły podstawowej oraz czteroletniego liceum ogólnokształcącego i szkół zawodowych. W ten sposób opozycja chce uzdrowić system edukacji, głównie poprawić stan bezpieczeństwa w polskich szkołach. Ale to hasła populistyczne, bo struktura szkolna to jedynie narzędzie systemu edukacji. Zamiast je wyrzucać, może warto wcześniej nauczyć się nim posługiwać według instrukcji.

Cofnijmy się do 1998 r., to wtedy zapada decyzja o zmianie struktury szkolnej. W systemie mają się pojawić gimnazja. Ówczesny minister edukacji Mirosław Handke wyjaśnia cel reformy. Pierwszy: wyrównywanie szans edukacyjnych. Handke zwraca uwagę, że wykształcenie wyższe ma 7 proc. obywateli, kolejne 30 proc. średnie, że badania pokazują, że wykształcenie staje się dziedziczne. Dzieci z domów inteligenckich idą do liceum, z rodzin robotniczych do zawodówek.

Gimnazjum ma wydłużyć o rok czas kształcenia ogólnego dla wszystkich z 8 do 9 lat. Jako szkoła dysponująca lepszą kadrą i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9586

Wydanie: 9586

Zamów abonament