Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kult słabości

13 lipca 2013 | Plus Minus | Filip Memches
źródło: Plus Minus

Żyjemy po Auschwitz. A to oznacza, że siła uchodzi za coś podejrzanego, bo może w każdej chwili doprowadzić do powtórki z mrocznej przeszłości. Dlatego nie jest już żadną wartością. Jeśli zaś nią jest, to raczej mało kto ten fakt artykułuje. Opłaca się bowiem być słabym. Będąc czyjąś ofiarą, można liczyć na poparcie mediów, troskę władz państwowych i organizacji pozarządowych, i w ogóle pomoc wszelkich instytucji specjalizujących się w obsługiwaniu ludzkich nieszczęść.

Najważniejsze w tym przypadku jest tylko wpasować się we właściwy ideologiczny klucz. Można być Żydem prześladowanym przez antysemitów, homoseksualistą gnębionym przez homofobów, moherem dyskryminowanym przez możnych tego świata, kibolem pacyfikowanym przez policję. I wywalczyć tym samym dla siebie palmę męczeństwa, wręczaną przez tych, którym cudze nieszczęścia potrzebne są jako uzasadnienie swojej misji.

Słabość stała się zatem cnotą naszych czasów. Oczywiście to tylko pozory. Jarosław Zadencki, mieszkający w Szwecji nieco zapomniany polski myśliciel...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9586

Wydanie: 9586

Zamów abonament