Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chasyd i moher w jednym stali domu

20 lipca 2013 | Plus Minus | Filip Memches

Michał Bilewicz opublikował na portalu „Krytyki Politycznej" tekst poświęcony zawirowaniom tożsamościowym współczesnych polskich Żydów.

Już sam tytuł intryguje – „Powrót wypartego chałaciarza". Jest to o tyle ważny głos, że jego autor znany jest głównie z tropienia wszelkich przejawów faszystowskiej myślozbrodni. W tym przypadku wychodzi on jednak poza poprawny politycznie szablon ideologiczny.

Punktem wyjścia jest wystawa „Pamiątka, zabawka, talizman" w krakowskim Muzeum Etnograficznym. Prezentuje ona między innymi figurki Żydów, które możemy nabyć na polskich straganach. Bilewicz zastanawia się nad tym, w jakim stopniu to rękodzieło ma związek z antysemityzmem. Bo przecież – twierdzi publicysta – na przykład postać Żyda trzymającego wielką monetę kojarzy się z zaradnym cwaniakiem, który Polakom imponuje i zarazem budzi w nich zawiść, uruchamiając tym samym wobec Żydów wrogie emocje. I tak rodzą się antysemickie stereotypy – przekonuje Bilewicz.

Tymczasem – według autora tekstu – warto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9592

Wydanie: 9592

Zamów abonament