Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa pęka na nowo

20 lipca 2013 | Świat | Jędrzej Bielecki
Ryga coraz bardziej przypomina miasta Skandynawii. Za pół roku będzie się tu płacić w euro
źródło: AFP
Ryga coraz bardziej przypomina miasta Skandynawii. Za pół roku będzie się tu płacić w euro

Dawny podział na biedny Wschód i bogaty Zachód zastępuje dziś przepaść dzieląca Wspólnotę na Północ i Południe.

Trudno dziś o większy kontrast niż między ulicami Aten i Rygi. I nie chodzi o pogodę. O ile grecka stolica jest systematycznie wstrząsana strajkami i paraliżem komunikacji, po zmroku lepiej nie zapuszczać się w boczne uliczki, a w bramach wielu kamienic śpią bezdomni, o tyle główne miasto Łotwy coraz bardziej przypomina Skandynawię dzięki rosnącej liczbie wyremontowanych kamienic, sprawnej komunikacji miejskiej i wielu dobrze ubranym przechodniom.

Oba kraje w ostatnich latach przeżyły porównywalny kataklizm ekonomiczny. W jednym i w drugim przypadku załamanie rynku nieruchomości i kryzys bankowy doprowadził do niespotykanego w czasach pokoju spadku dochodu narodowego: zarówno grecki, jak i łotewski stracił aż jedną czwartą swojej wartości, a oba państwa musiały prosić Brukselę o uratowanie przed bankructwem.

W tym punkcie analogie się już jednak kończą. Podczas gdy Grecja znajduje się w szóstym roku głębokiej recesji, Łotwa jest najszybciej rozwijającym się krajem zjednoczonej Europy. Rząd Valdisa Dombrovskisa z trzyletnim wyprzedzeniem zwrócił otrzymaną w 2008 roku pomoc Unii, podczas gdy Grecja wymusiła na swoich wierzycielach darowanie części długu, a spłata reszty nadal stoi pod znakiem zapytania.

Bezrobocie na Łotwie, choć wciąż wysokie, jest już jednak dwukrotnie niższe niż w Grecji. A dług państwa (40 proc. PKB) jest aż czterokrotnie mniejszy niż ten, który muszą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9592

Wydanie: 9592

Zamów abonament