Szef może zwolnić chorowitych
Trudno winić pracownika za to, że ma kłopoty ze zdrowiem. Z drugiej jednak strony długotrwałe lub często powtarzające się absencje mogą destabilizować działalność firmy, zmuszając pracodawcę do organizowania zastępstw. Niekiedy dla podwładnego skończy się to wypowiedzeniem umowy.
Choć w trakcie choroby pracownik jest chroniony przed utratą etatu, po odzyskaniu zdolności do pracy jego długotrwałe lub częste nieobecności mogą stanowić samoistną przyczynę wypowiedzenia.
Długotrwałe absencje chorobowe załogi destabilizują działalność zakładu, gdyż pracodawca musi organizować zastępstwa. Naraża się przy tym na dodatkowe koszty, spowodowane polecaniem nadgodzin innym pracownikom lub zatrudnianiem zastępców, np. na umowy cywilnoprawne.
Dlatego nieprzewidziane, długotrwałe lub powtarzające się nieobecności w pracy mogą stanowić samoistną przyczynę wypowiedzenia również wtedy, gdy nie są zawinione przez pracownika i formalnie są usprawiedliwione (wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 1997 r., I PKN 422/97).
Wcześniej SN w wyroku z 3 listopada 1997 r. (I PKN 327/97) uznał, że nadal jest aktualne twierdzenie, że mimo zmian ustrojowych długotrwała choroba pracownika może uzasadniać rozwiązanie wiążącej strony umowy. A to dlatego, że stosunek pracy zawierany jest w określonym celu, który jednocześnie stanowi jego istotę. W tym stosunku prawnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta