Mediacja może przyspieszyć zakończenie sporu
Jeżeli podatnik nie chce, żeby jego sprawę rozstrzygał sąd i woli załatwić z urzędem sprawę polubownie, ma prawo złożyć wniosek o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego. Pismo takie musi odpowiednio umotywować
- Przed sądem administracyjnym toczy się postępowanie dotyczące mojej skargi na decyzję samorządowego kolegium odwoławczego. Decyzja ta dotyczy podatku od nieruchomości i utrzymuje w mocy decyzję prezydenta miasta w sprawie tego podatku. Dowiedziałem się, że mogę złożyć wniosek o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego. Co taki wniosek powinien zawierać? – pyta czytelnik.
Mediacja poprzedza rozpatrzenie skargi przez sąd i jest sposobem na polubowne rozwiązywanie sporu, prowadzące do zawarcia kompromisu. Istotą mediacji jest wyjaśnienie i rozważenie okoliczności faktycznych i prawnych sprawy.
Na wniosek podatnika (skarżącego) lub organu, złożony przed wyznaczeniem rozprawy, może być przeprowadzone postępowanie mediacyjne (art. 115 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi;...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta