Czy opłatę klimatyczną rejestruje się kasą fiskalną
Turyści przebywający w miejscowościach uzdrowiskowych muszą płacić opłatę miejscową. Jej inkasowaniem zajmują się przedsiębiorcy świadczący usługi noclegowe. Taksy tej nie można uznać za obrót podatnika
Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi hotelowe lub noclegowe i na których – zgodnie z uchwałą właściwej rady gminy – został nałożony obowiązek poboru opłaty miejscowej (popularnie zwanej taksą klimatyczną) nierzadko zastanawiają się, czy pobieraną od turystów opłatę miejscową należy zaewidencjonować kasą rejestrującą.
Z jednej bowiem strony przyjmują oni wraz z należnością za świadczone usługi noclegowe (hotelowe) kwotę wymaganej taksy klimatycznej. Z drugiej zaś opłata ta nie stanowi ich sprzedaży, gdyż – jako obciążenie o charakterze publicznoprawnym – jest ona odprowadzana na rachunek właściwej gminy.
Oplata miejscowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta