Wyższe składki tuż przed porodem
ZUS nie może kwestionować podniesienia podstawy opłat na ZUS z działalności, nawet jeśli oczywiste jest, że chodzi o uzyskanie wyższego zasiłku
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z 21 kwietnia 2010 r. (II UZP 1/10). Rozstrzygał wówczas sprawę kobiety, która otworzyła gabinet kosmetyczny. Z tytułu prowadzenia tej działalności była zgłoszona do ubezpieczeń od 1 października 2003 r. do 31 stycznia 2005 r. Składki odprowadzała od najniższej podstawy, czyli od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Po uzyskaniu tytułu lekarza stomatologa kobieta rozpoczęła pracę na etacie w szpitalu i niedługo później zamknęła firmę. Szybko zmieniła szpital na inny, a w nowym miejscu pracy często jej nie było, bo chorowała. Ostatnie jej zwolnienie zakończyło się dzień przed ustaniem zatrudnienia. Dentystka zakończyła tam pracę 14 października 2006 r., a już dwa dni później – 16 października 2006 r. – będąc w zaawansowanej ciąży, ponownie zarejestrowała firmę i zgłosiła siebie do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych i wypadkowego) oraz do dobrowolnego chorobowego.
Tym razem zadeklarowała jednak znacznie wyższą podstawę wymiaru składek – w wysokości 6000 zł. Ciąża przebiegała z komplikacjami i kobieta była na licznych zwolnieniach. Od 23 stycznia 2007 r. przebywała na zasiłku macierzyńskim, a dziecko urodziła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta