Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wspólnik musi się dzielić dywidendą ze współmałżonkiem

20 września 2013 | Prawo i praktyka | Joanna Senkowska

Uczestnikowi spółki z o.o. przysługuje prawo do udziału w zysku, który wynika z rocznego sprawozdania finansowego i który został przeznaczony do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników

Czysty zysk przeznaczony przez uchwałę zgromadzenia wspólników do podziału to dywidenda. O tym, czy małżonkowi-wspólnikowi będzie przysługiwać dywidenda za dany rok obrotowy, decyduje okoliczność, czy w dniu powzięcia uchwały przez zgromadzenie wspólników o podziale zysku przysługiwały mu udziały (art. 193 k.s.h.). Powstaje jednak pytanie, czy wypłacona dywidenda wejdzie w skład majątku osobistego wspólnika, czy może zasili majątek wspólny wspólnika i jego współmałżonka?

Majątek wspólny małżonków tworzą prawa i przedmioty majątkowe, które małżonkowie bądź jeden z nich nabyli po zawarciu związku małżeńskiego. Fundament majątku wspólnego tworzą dochody, które każde z nich uzyskuje. Co ważne, wspólne są zarówno dochody, jakie przynosi majątek wspólny, jak i dochód uzyskiwany z majątków osobistych małżonków.

Jakie dochody

Za dochód w rozumieniu art. 31 § 2 pkt. 2 KRiO w przypadku dochodu z majątku wspólnego rozumie się wszelkie dochody, które płyną z przedmiotów majątkowych stanowiących majątek wspólny, niezależnie od tego, czy zostały uzyskane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9644

Wydanie: 9644

Spis treści

Moje Podróże

Polski rynek nieruchomości

Zamów abonament