Czy wspólnik musi się dzielić dywidendą ze współmałżonkiem
Uczestnikowi spółki z o.o. przysługuje prawo do udziału w zysku, który wynika z rocznego sprawozdania finansowego i który został przeznaczony do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników
Czysty zysk przeznaczony przez uchwałę zgromadzenia wspólników do podziału to dywidenda. O tym, czy małżonkowi-wspólnikowi będzie przysługiwać dywidenda za dany rok obrotowy, decyduje okoliczność, czy w dniu powzięcia uchwały przez zgromadzenie wspólników o podziale zysku przysługiwały mu udziały (art. 193 k.s.h.). Powstaje jednak pytanie, czy wypłacona dywidenda wejdzie w skład majątku osobistego wspólnika, czy może zasili majątek wspólny wspólnika i jego współmałżonka?
Majątek wspólny małżonków tworzą prawa i przedmioty majątkowe, które małżonkowie bądź jeden z nich nabyli po zawarciu związku małżeńskiego. Fundament majątku wspólnego tworzą dochody, które każde z nich uzyskuje. Co ważne, wspólne są zarówno dochody, jakie przynosi majątek wspólny, jak i dochód uzyskiwany z majątków osobistych małżonków.
Jakie dochody
Za dochód w rozumieniu art. 31 § 2 pkt. 2 KRiO w przypadku dochodu z majątku wspólnego rozumie się wszelkie dochody, które płyną z przedmiotów majątkowych stanowiących majątek wspólny, niezależnie od tego, czy zostały uzyskane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta