Rodacy w Kraju Ognia
Azerbejdżan kojarzy się nam dziś głównie z ropą naftową. W przeciwieństwie do Azerów nie pamiętamy, że Polacy odegrali znaczącą rolę w jego dziejach.
– Przed paroma laty Baku odwiedziła ekipa polskiej telewizji – wspomina jedna z miejscowych Polek. – Zapytali mnie, jak dotrzeć do hotelu. Zamiast wytłumaczyć, kazałam im wyjąć kamerę i kręcić budynki zbudowane przez Polaków, bo jest ich w Baku mnóstwo.
Najwięcej zawdzięczają Azerowie właśnie polskim architektom, zwłaszcza piątce „wielkich mistrzów, którzy dopełnili skarbnicę architektury Azerbejdżanu", jak określani są w przedmowie do pięknie wydanego albumu upamiętniającego „15 budowli Baku 5 polskich architektów". Konstanty Borisoglebski i Eugeniusz Skibiński oraz Józef Gosławski, Józef Płoszko i Kazimierz Skórewicz - każdy z nich pełnił funkcję naczelnego architekta Baku – wznieśli budowle w kilku miastach kraju. Są autorami m.in. siedziby rady miasta Baku i gmachu, który z czasem stał się siedzibą pierwszego azerskiego parlamentu. Pochodzący z Warszawy Gosławski ma w Baku tablicę pamiątkową odsłoniętą przez śp. Prezydentową Marię Kaczyńską w 2008 roku. Ale lista naszych rodaków, którzy odcisnęli piętno na mieście i całym kraju, jest dłuższa. Chętnie mówią o tym przedstawiciele Polonii w Baku. Pochodzący z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta