Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wieczne interesy Albionu

16 listopada 2013 | Plus Minus | Małgorzata Wierzejska
„Dyplomacja kanionierek”   na fali. HMS „Thrush” strzegł brytyjskich posiadłości na obu półkulach od 1889 po lata  I wojny światowej
źródło: Getty Images
„Dyplomacja kanionierek” na fali. HMS „Thrush” strzegł brytyjskich posiadłości na obu półkulach od 1889 po lata I wojny światowej
Sir Simon Fraser:  „More Foreign, Less Office„
źródło: dfwatch
Sir Simon Fraser: „More Foreign, Less Office„
Koronki i pantofle: Lord Curzon, wicekról Indii
źródło: Bridgeman Art Library
Koronki i pantofle: Lord Curzon, wicekról Indii

Która służba zagraniczna jest najlepsza? Rosyjska? Chińska? Amerykańska? A może izraelska lub szwajcarska? Brytyjczycy uparli się, że to ich dyplomacja ma być na czele.

Była jesień 1989 r. Upadał właśnie mur berliński, a przy okazji walił się w gruzy system sowiecki. Przyglądał się temu młody brytyjski dyplomata Simon Fraser. Po pół wieku zmagań jego kraj tracił groźnego przeciwnika. Z drugiej strony Fraser zdał sobie sprawę, że wszystkie organizacje muszą się doskonalić. Albo zginą tak jak Związek Radziecki.

Kim jest Simon Fraser? Zawodowy dyplomata. Namiętny gracz w krykieta. Pasjonat Tweetera (@SimonFraserFCO). Od 2010 r. permanent under-secretary i dyrektor generalny brytyjskiej służby zagranicznej Jej Królewskiej Mości oraz doradca ministra spraw zagranicznych, niegdyś – pracownik brytyjskich ambasad w Bagdadzie i Damaszku, ale i dyrektor generalny (permanent secretary) w Ministerstwie Przemysłu, Innowacyjności i Wiedzy (Departament for Business, Innovation and Skills). Ekspert od Bliskiego Wschodu, Europy i międzynarodowych stosunków gospodarczych.

W 1990 r. jego kariera zwolniła (nieznacznie), kiedy zakochał się i zamieszkał z przedstawicielką dyplomacji Autonomii Palestyńskiej. W obawie przed utratą obiektywizmu poczuł się zmuszony do opuszczenia stanowiska sekretarza ministra spraw zagranicznych Williama Waldegreve'a (czasy premiera Johna Majora).

Po latach kariery...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9691

Wydanie: 9691

Zamów abonament