Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Noblista, czyli wróg publiczny

16 listopada 2013 | Świat | Jarosław Giziński
Mohammed Yunus: Rozumiem, że politykom może się nie podobać moja osoba, ale dlaczego chcą zniszczyć bank Grameen?
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa
Mohammed Yunus: Rozumiem, że politykom może się nie podobać moja osoba, ale dlaczego chcą zniszczyć bank Grameen?

Mimo zasług w walce z biedą rząd Bangladeszu widzi w Mohammedzie Yunusie politycznego przeciwnika.

Mohammed Yunus słynie z niespożytej energii. Mimo swoich 73 lat wciąż podróżuje po świecie, prowadzi wykłady i konsultacje. Kiedy rozmawiałem z nim parę tygodni temu (podczas warszawskiego Szczytu Noblistów), był już jednak zmęczony niekończącą się kawalkadą spotkań i wystąpień.

Uprzejmie, choć z trudnym do ukrycia znużeniem odpowiadał na pytania dotyczące jego aktywności i poglądów na walkę z ubóstwem, która ponad cztery dekady temu stała się treścią jego życia. „Bankier biedaków" – jak nazywany jest Yunus na całym świecie – ożywił się dopiero, gdy zahaczyłem o jego oponentów w rodzimym Bangladeszu, którzy coraz wyraźniej go atakują.

– Co oni mogą mi zarzucić? Że nie uszczęśliwiłem wszystkich bez wyjątku? – mówił nieco podniesionym głosem. – Przecież nawet lekarstwo nie leczy wszystkich jednakowo...

Kilka dni po powrocie z Polski profesor Yunus musiał oglądać wymierzone w siebie uliczne demonstracje. Setki inspirowanych zapewne przez władze ludzi podnosiły dobrze znane od kilku lat oskarżenia dotyczące tego, że noblista, zakładając swój słynny bank Grameen, chciał się po prostu wzbogacić. Demonstranci twierdzili, że wspierani przez niego biedacy popadli jakoby w jeszcze większą biedę, a cała sława Yunusa to tylko medialny szum. Jakby tego było mało, jeden z najbardziej znanych duchownych w Bangladeszu, mułła Meczetu Narodowego w Dhakce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9691

Wydanie: 9691

Zamów abonament