Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Alfabet Pendereckiego

16 listopada 2013 | Kultura | Jacek Marczyński
Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy, dziś to obywatel świata, który przystań ma w Lusławicach
autor zdjęcia: Sławomir Mielnik
źródło: SAM
Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy, dziś to obywatel świata, który przystań ma w Lusławicach

Jubileusz | Za tydzień kompozytor kończy 80 lat i zajęty jest realizacją kolejnych planów. Bilans swego życia zostawia innym.

Artyści niemal z całego świata będą  świętować w Warszawie  jubileusz Krzysztofa Pendereckiego, najwybitniejszego żyjącego polskiego kompozytora.

Jego twórczość wymyka się klasyfikacjom. Gdy na przełomie lat 50. i 60. szturmem zdobył sale koncertowe,  przypisano go awangardzie. Gdy dekadę później dokonał wolty,  zaklasyfikowano go do twórców zapatrzonych głównie w przeszłość.

Dziś 80-letni Krzysztof Penderecki nie tylko komponuje, ale wręcz szokuje witalnością. Jego muzyka brzmi bardziej świeżo niż utwory wielu debiutantów,  a młodzi artyści przyznają się do fascynacji jego dokonaniami.

Jaki naprawdę jest Krzysztof Penderecki? Może odpowiedź na to pytanie ułatwi ten alfabet.

Awangarda. Wybuchła w Polsce po odwilży 1956 roku. Penderecki stał się jej czołowym twórcą, choć od początku pisał muzykę inną od tej, która przyszła do nas z zachodu Europy. W połowie lat 60. został niemal wyklęty za zdradę ideałów, gdy zaczął szukać innych źródeł inspiracji. Dziś mówi: – W młodości wydawało mi się, że stwarzam mój nowy, niezależny świat, ale można go zbudować w trzech, czterech utworach.

Colas Breugnon. Powieść Romaina Rollanda. Kazał mu po nią sięgnąć Franciszek Skołyszewski, gdy w wieku 18 lat pokazał mu swoje utwory. Miał w książce Rollanda znaleźć zdanie: „Nie lubię, gdy ktoś pluje wyżej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9691

Wydanie: 9691

Zamów abonament