Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wesołe owieczki

16 listopada 2013 | Plus Minus | Wojciech Stanisławski
Pionierzy na pochodzie pierwszomajowym, Moskwa, rok 1929. Kiedyś wychowanie młodzieży było zdecydowanie łatwiejsze
źródło: EAST NEWS
Pionierzy na pochodzie pierwszomajowym, Moskwa, rok 1929. Kiedyś wychowanie młodzieży było zdecydowanie łatwiejsze
źródło: Plus Minus

Środowiska polskich twórców marzących o rewolucji obyczajowej wzięły na warsztat wychowanie patriotyczne. Ma być grzecznie, lajtowo i bez pamięci. I pozamiatane (po psie).

Czarna Owca to wydawnictwo nietuzinkowe: jego dorobek skłania w pierwszej chwili do zastanowienia się, czy nie mamy czasem do czynienia z figlem, który zwieść ma pozbawionych poczucia humoru prawicowców. Oficyna, która wydaje – by zestawić kilka tytułów – romans o miłosnym czworokącie pod bezpruderyjnym tytułem „Pieprzyć przyjaciół" oraz poradnik „Zrozumieć psa", „Rozmowy z uzdrawiaczami i szamanami XXI wieku" obok zbioru esejów „Dlaczego jesteśmy ateistami?". Bezpardonowe „Lękajcie się! Ofiary pedofilii w polskim Kościele mówią" Ekke Overbeek oraz ciepłe poradniki Osho w rodzaju „Przemień lęk, złość i zazdrość w twórczą energię"? Wygląda to na toporny żart konserwatysty, który konstruuje sobie oponenta o nazbyt już karykaturalnych rysach i, niewiele myśląc, sięga po nazwiska nieczytanych, lecz znanych Petera Singera i Magdaleny Środy. Mówiąc brutalnie: suchar starowiera.

Ale nie, Czarna Owca, do czerwca roku 2009 działająca pod nazwą „Wydawnictwo Jacek Santorski & Co" naprawdę istnieje i ma się dobrze, w portfolio zaś, prócz Marka Aureliusza i Tomasza Jastruna, ma i Singera, i Środę, i więcej jeszcze. Oficyna, w której do najbardziej rozbudowanych działów należą „Duchowość", „Poradniki erotyczne" i „Kryminały", a do najgłośniejszych pozycji – wydana w roku 2010 „Duża książka o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9691

Wydanie: 9691

Zamów abonament