Jak kwalifikować zdarzenia po dniu bilansowym
Jeżeli przychody ze zbycia po zakończeniu roku obrachunkowego aktywów, pomniejszone o koszty sprzedaży, są niższe od wartości, w jakiej aktywa te figurują na dzień bilansowy w księgach, to trzeba to odpowiednio uwzględnić w danych za zamykany okres.
Jednym z podstawowych celów utrzymywania systemu rachunkowości w jednostce oraz przygotowywania sprawozdań finansowych z prowadzonej działalności jest zapewnienie użytkownikom odpowiednich informacji wspierających procesy decyzyjne. Konieczne jest więc, aby prezentowane dane miały określone cechy jakościowe, gwarantujące ich użyteczność.
Użyteczność danych sprawozdawczych – zarówno liczbowych, jak i słownych – prezentowanych w poszczególnych elementach składowych sprawozdania finansowego za rok obrotowy wzrasta, jeżeli użytkownik tego sprawozdania może dane bieżące zestawić z odpowiednimi danymi porównawczymi za poprzedni rok obrotowy.
Uwaga!
∑ Danych za poprzedni rok obrotowy nie wykazują jedynie jednostki powstałe w bieżącym roku obrotowym, niemające poprzednika, w którego prawa i obowiązki weszły.
∑ Sprawozdania finansowego podmiotu, które nie przedstawia danych porównawczych, nie można uznać za kompletne.
Treść i wycena jednakowe
Warunkiem uzyskania korzyści z zestawienia danych sprawozdawczych i porównawczych jest ich porównywalność. Ma to miejsce wtedy, gdy przy zachowaniu istotności:
∑ zakres (treść) danych sprawozdawczych i porównawczych wykazanych w danej pozycji sprawozdania finansowego jest jednakowy,
∑ zasady wyceny danych sprawozdawczych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta