Gdy udziałowiec zostanie prokurentem
Spółka może ująć w kosztach wynagrodzenie wypłacane pełnomocnikowi upoważnionemu do podejmowania czynności w sferze reprezentacji. Po jego stronie będą to przychody z innych źródeł.
∑ Jak należy kwalifikować wynagrodzenie oraz koszty ponoszone w związku z wykonywaniem przez prokurenta swojej funkcji, gdy jest on jednocześnie jedynym udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a zarazem nie zasiada w jej zarządzie, nie jest w niej zatrudniony ani nie współpracuje z nią na podstawie umowy-zlecenia lub innej umowy cywilnoprawnej? – py- ta czytelnik.
Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Oznacza to, że prokurent jest upoważniony do podejmowania czynności w sferze reprezentacji spółki. Z punktu widzenia przepisów prawa nie jest konieczne zawieranie odrębnej umowy z prokurentem. Wystarczy jednomyślna uchwała zarządu spółki o powołaniu prokurenta, nieposiadająca charakteru umowy cywilnoprawnej.
Zatem jeżeli prokurentem zostaje jedyny udziałowiec sp. z o.o., to czy ustanowione mu wynagrodzenie oraz koszty ponoszone w związku z wykonywaniem przez niego swojej funkcji mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki?
To nie są jednostronne świadczenia...
Kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta