Podatkowe pułapki podróży służbowych
Kwestia ujęcia wydatków ponoszonych na rzecz pracowników w delegacji jest dość złożona. W prawidłowym stosowaniu przepisów nie pomagają rozbieżne stanowiska fiskusa.
Wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika – do wysokości określonej w odrębnych przepisach. Stanowi o tym art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT. Sprawa mogłaby wobec tego wydawać się prosta – skoro jest przepis, to jest rozwiązanie. Jednak stosowanie go nastręcza wielu trudności.
Fundowanie wyżywienia
Rozliczanie kosztów posiłków spożywanych podczas podróży służbowej jest dość praktycznym i często spotykanym rozwiązaniem, popularnym również w innych krajach.
Wspomniany przepis ustawy o PIT, zwalniający z opodatkowania, odwołuje się do wysokości diety określonej na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Dlatego w sytuacji, gdy pracodawca (zobowiązany jako płatnik) nie wypłaca wartości diety pracownikowi, lecz zapewnia wyżywienie „w naturze", może mieć problem. Musi bowiem rozstrzygnąć, czy zastosować zwolnienie, a jeśli tak, to czy limitować je wysokością diety, czy zwolnić całą wartość posiłku w podróży.
Sądy ruszają z odsieczą
Na ten temat wypowiadały się wielokrotnie organy podatkowe, m.in. w wydanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta