Macierzyński z biznesu przed porodem
UPRAWNIENIA | Kobieta prowadząca działalność może dostawać zasiłek macierzyński na 6 tygodni przed urodzeniem dziecka. Może go pobierać również w okresie zawieszenia firmy. Warunek – interes musi działać przynajmniej do dnia rozwiązania.
17 września 2013 r. weszła w życie ustawa z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy – kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 675). To nie tylko nowela kodeksu pracy, ale też przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby macierzyństwa, które dostosowano do zmian wprowadzonych w urlopach macierzyńskich.
Jak w kodeksie
Bizneswoman ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeśli w dniu urodzenia dziecka objęta jest ubezpieczeniem chorobowym z tytułu prowadzenia działalności. W takiej sytuacji przysługują jej świadczenia za taki okres, jaki wskazany jest w kodeksie pracy jako urlop macierzyński (podstawowy i dodatkowy) oraz urlop rodzicielski.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje więc najpierw za czas podstawowego wymiaru urlopu macierzyńskiego, który wynosi 20 tygodni (i zwiększa się wraz z większą liczbą urodzonych dzieci – od 31 tygodni przy dwójce do 37 tygodni przy pięciorgu i więcej), a potem – na wniosek – za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego w maksymalnym wymiarze 6 tygodni. Jeśli bizneswoman zdecyduje się na jeszcze dłuższą opiekę nad dzieckiem, może go pobierać za kolejne 26 tygodni – czyli w wymiarze, w jakim maksymalnie można przebywać na urlopie rodzicielskim. Zatem łącznie kobieta, która przed porodem prowadziła firmę i miała ubezpieczenie chorobowe, może pobierać zasiłek macierzyński...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta