Ile państwo może wydawać
Akcja „Rz” | Wydatki publiczne nie mogą bezrefleksyjnie rosnąć. Ich zbyt wysoki poziom hamuje gospodarkę.
„Rz" wspiera przedsiębiorców w walce o ułatwienia w prowadzeniu biznesu. To konieczne, bo mimo składanych przez rząd obietnic otoczenie prawne i administracyjne, zwłaszcza dla małych i średnich firm, wcale się nie poprawia, a nawet się pogarsza. W cyklu „Teraz przedsiębiorczość" szukamy sposobu na awans Polski w rankingu Economic Freedom przygotowywanym przez Heritage Foundation. W ostatniej jego edycji zajęliśmy mało satysfakcjonujące 57. miejsce na 161 badanych państw. Kolejny odcinek akcji poświęcamy wysokości wydatków publicznych w stosunku do wartości PKB. Wydatki to pochodna dochodów, które państwo zbiera od gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Czy państwo zabiera nam zbyt dużo?
1. Najgorsza pozycja
Pod względem wysokości wydatków publicznych w stosunku do PKB na tle krajów świata zajmujemy odległą 140. pozycję na 161 krajów. To najgorsze miejsce Polski we wszystkich ocenianych wskaźnikach. Podobnie jak w przypadku obciążeń fiskalnych, o czym pisaliśmy tydzień temu, nasze wydatki są nieco niższe niż w krajach Europy Zachodniej, ale wyższe niż w krajach rozwijających się.
2. Nie ma optymalnego poziomu
Generalnie, im wyższe wydatki państwa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta