Jak zaplanować pracę w grudniu 2013 r.
KALENDARZ | Tegoroczne Boże Narodzenie przypada w środku tygodnia. W wielu firmach, np. usługowych, oznacza to cały tydzień martwy. Z góry, już przy tworzeniu harmonogramu czasu pracy, można wtedy wyznaczyć dni wolne.
W grudniu każdego roku występują 2 święta ustawowo wolne od pracy, przypadające 25 i 26 dnia tego miesiąca (art. 1 ust. 1 lit. l i m ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, DzU nr 4, poz. 28 ze zm.). Zasadniczo wpływa to na wymiar czasu pracy etatowców w tym miesiącu. Ustala się go, mnożąc 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanego wyniku iloczyn 8 godzin i liczby dni powszednich, pozostałych do końca okresu rozliczeniowego (art. 130 § 1 k.p.). Warto pamiętać, że każde święto przypadające w okresie rozliczeniowym w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar przypadający do przepracowania o 8 godzin (art. 130 § 2 k.p.).
Ostatni miesiąc roku
Odnosząc te zasady do układu kalendarzowego grudnia 2013 r., występują w nim 4 pełne tygodnie, 2 dni powszednie wystające poza pełne tygodnie oraz 2 święta przypadające w innym dniu niż niedziela. Wymiar czasu pracy wynosi więc (4 x 40 godz.) + (2 x 8 godz.) – (2 x 8 godz.) = 160 godzin. Można go przy tym rozłożyć na maksymalnie 20 dni pracy, gdyż pracownik ma prawo do liczby dni wolnych od obowiązków służbowych równej lub wyższej od sumy niedziel, świąt oraz dni wolnych wynikających z planowania pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy (art. 147 k.p.).
Święta w handlu
To, że w grudniu występują aż 2 święta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta