Papierowa książka zawsze będzie potrzebna
Albo będziemy dążyć do osiągnięcia takich wskaźników innowacyjności, jakie są w Niemczech i Francji, albo staniemy się krajem peryferyjnym, gdzie tylko montuje się lodówki albo gotowe podzespoły. A nie ma kreatywnej gospodarki bez wysokiego czytelnictwa – mówi dyrektor Instytutu Książki
Grzegorz Gauden
Co przez ostatni rok zmieniło się w polskich bibliotekach?
Grzegorz Gauden: Największą satysfakcję sprawia mi to, że samorządy coraz bardziej doceniają znaczenie bibliotek. Do samorządowców dociera, że nowoczesna biblioteka to instytucja niezbędna dla lokalnej społeczności. Stąd bierze się tak duże zainteresowanie funduszami, jakimi dysponuje Instytut Książki, dzięki programowi „Kultura + infrastruktura bibliotek". Zainteresowanych budowaniem nowoczesnych bibliotek jest teraz dużo więcej. Mam nadzieję, że ten program zostanie przedłużony o pięć lat. Są takie perspektywy.
Jakie pieniądze były do rozdysponowania do tej pory?
Łącznie 150 mln zł. Ważne jest to, że zmieniły się na korzyść zasady korzystania z nich. Od 2013 r. gmina czy inny beneficjent może uzyskać dofinansowanie aż do 75 procent kosztów inwestycji. To jest niezwykle atrakcyjne.
Ile jest inwestycji?
Ukończonych i w toku jest razem 222. To pokaźna liczba, a przecież program się jeszcze nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta