Spółka rozliczy podatek u źródła
CIT | Płatnik jest zobowiązany złożyć informację o zrealizowanych wypłatach, niezależnie od tego, czy danina została pobrana, czy nie. Musi to zrobić do końca drugiego lub trzeciego miesiąca następującego po roku, którego dotyczy formularz.
Donata Koreń
Do zapłaty podatku u źródła (z ang. WHT – witholding tax) na bazie ustawy o CIT zobowiązane są te podmioty, które dokonują wypłat określonych należności na rzecz podmiotów mających na terytorium Polski ograniczony obowiązek podatkowy (czyli niemających na terytorium Polski siedziby lub zarządu).
Wśród tytułów wypłat, które zobowiązują do pobrania podatku u źródła, są m.in. przychody z tytułu odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych i znaków towarowych, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego (w tym środka transportu), urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem (know-how), jak również z tytułu świadczenia usług doradczych, księgowych, prawnych, reklamowych, zarządzania, rekrutacji, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.
Zastosowanie zwolnienia
Artykuł 21 ust. 3 ustawy o CIT wylicza przy tym szczegółowo, kiedy może być zastosowane zwolnienie od podatku. Jednym z warunków jest powiązanie kapitałowe między kontrahentami. Oznacza to, że spółka wypłacająca lub otrzymująca należność musi posiadać bezpośrednio, nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat, udziały lub akcje w kapitale drugiej spółki będącej stroną transakcji w wysokości co najmniej 25...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta