Jak ujawniać informacje o instrumentach finansowych
PREZENTACJA | Odrębnie dla poszczególnych rodzajów zabezpieczeń jednostka musi podać opis każdego z nich, dane wykorzystanych w tym celu narzędzi, ich wartość godziwą na dzień sprawozdawczy oraz charakter ryzyka.
Beata Dzierżanowska
Kwestie ujawnień dotyczące instrumentów finansowych zawarte są w MSSF 9 „Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji" oraz w rozporządzeniu ministra finansów z 12 grudnia 2001 roku w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (dalej: rozporządzenie). Zgodnie z nimi konieczne jest ujawnienie w sprawozdaniu finansowym informacji na temat:
1. polityki rachunkowości stosowanej do instrumentów finansowych,
2. wpływu instrumentów finansowych na bilans (sprawozdanie z sytuacji finansowej),
3. wpływu instrumentów finansowych na sprawozdanie z całkowitego dochodu,
4. rachunkowości zabezpieczeń,
5. wartości godziwej,
6. ryzyka związanego z instrumentami finansowymi i zarządzania nim.
Szczegółowo o ujawnieniach wymaganych w przypadku stosowania przez jednostkę rachunkowości zabezpieczeń mówią § 22–30 MSSF 9.
Jednostka ujawnia następujące informacje, odrębnie dla poszczególnych rodzajów zabezpieczeń określonych w MSR 39 (to znaczy zabezpieczeń wartości godziwej, zabezpieczeń przepływów pieniężnych oraz zabezpieczeń udziałów w aktywach netto w podmiocie zagranicznym):
∑ opis każdego rodzaju zabezpieczenia,
∑ opis instrumentów finansowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta