Zakupy od firmy widma nie zawsze mają negatywne skutki w VAT
UPRAWNIENIA | Nabywca, który wykaże, że nieświadomie uczestniczył w oszustwie podatkowym, zachowa możliwość odliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów.
Małgorzata Breda
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Ustawodawca przewiduje jednak sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje możliwość skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo że spełnione są generalne przesłanki upo-ważniające go do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, tj.:
∑ istnieje związek pomiędzy danymi zakupami a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi oraz
∑ nabycie towaru/usługi zostało udokumentowane fakturą zawierającą kwotę podatku.
Gdy nie ma wystawcy
Zgodnie z art. 88a ust. 3a pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, m.in. w przypadku gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący.
Za podmiot nieistniejący uznaje się podmiot fikcyjny (tzn. nieprowadzący żadnej działalności gospodarczej). Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 8 listopada 2011 r. (I SA/Gd 1041/11) stwierdził, że dla uznania, że podmiot nie istnieje, należy wziąć pod uwagę różnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta