Moment zakończenia budowy wpływa na zastosowanie zwolnienia
Na gruncie ustawy o VAT prace budowlane można uznać za zrealizowane nie tylko wtedy, gdy zostało wydane pozwolenie na użytkowanie lub złożone zawiadomienie o zakończeniu robót. Można się posłużyć także innymi dowodami.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 21 sierpnia 2013 r. (I SA/Bk 227/13).
Przedmiotem sprawy była skarga na decyzję organu określającą zobowiązanie podatkowe w VAT. W grudniu 2008 r. spółka sprzedała budynek, który składał się z dwóch części: mieszkalnej i usługowej. Zastosowała przy tym zwolnienie z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT (w brzmieniu z grudnia 2008 r.), który stanowił, że zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Za towary używane, zgodnie z ówczesnym brzmieniem ustawy, uważano m.in. budynki i budowle, jeżeli od końca roku, w którym zakończono ich budowę, minęło co najmniej 5 lat. Organ zakwestionował zastosowane zwolnienie w stosunku do dostawy części mieszkalnej budynku. Ustalił, że spółka nie złożyła zawiadomienia o zakończeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta