Do użytku, a nie do szuflady
ZASADY | Polityka rachunkowości nie spełni swojej roli, jeśli przyjęte w niej rozwiązania nie będą uwzględniały indywidualnego charakteru jednostki i charakterystyki jej funkcjonowania.
Agnieszka Bojar
Każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości ma obowiązek posiadać politykę rachunkowości. To oznacza, że firma rozliczająca się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie musi posiadać tej szczególnej dokumentacji, gdyż ją obowiązują przepisy rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Polityka rachunkowości to wybrane i stosowane przez jednostkę rozwiązania dopuszczone ustawą o rachunkowości, w tym także określone w MSR, zapewniające wymaganą jakość sprawozdań finansowych (art. 3 ust. 1 pkt 11 ustawy o rachunkowości). W polityce rachunkowości powinny zostać ujęte informacje w zakresie, w jakim ustawa o rachunkowości daje jednostkom prawo wyboru lub w jakim dopuszcza uproszczenia. Nie ma potrzeby opisywania zasad wynikających wprost z ustawy.
Politykę rachunkowości można podzielić na dwa obszary:
1. Pierwszy dotyczy zasady klasyfikacji i grupowania zdarzeń gospodarczych, metod wyceny aktywów i pasywów, ustalania wyniku finansowego oraz prezentacji informacji w sprawozdaniu finansowym.
2 Natomiast druga część odnosi się do techniczno-organizacyjnych kwestii prowadzenia ksiąg rachunkowych i ich ochrony.
Szablon nie wystarczy
Rozwiązania przyjęte w polityce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta