Nie zawsze trzeba mieć potwierdzenie odbioru faktury korygującej
Gdy przedsiębiorca nie może uzyskać od kontrahenta zaświadczenia o tym, że odebrał dokument korygujący dane dotyczące sprzedaży, organ podatkowy zobowiązany jest do wskazania mu środków umożliwiających jego wyegzekwowanie. Powinien przy tym uwzględnić status podatkowy nabywcy.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 6 listopada 2013 r. (I SA/Po 881/13).
Spółka prowadzi działalność w zakresie hodowli zwierząt oraz produkcji i dystrybucji towarów pochodzenia zwierzęcego. W ramach prowadzonej działalności zmuszona jest do częstego wystawiania faktur korygujących. W związku z tym podejmowane są kosztowne działania monitorujące, które nie zawsze zapewniają uzyskanie potwierdzenia odbioru takich faktur.
Spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji, w którym zapytała, czy na podstawie faktury korygującej będzie miała prawo do obniżenia podstawy opodatkowania, nawet w sytuacji braku potwierdzenia jej odbioru. Sama, w złożonym wniosku twierdziła, że tak. W uzasadnieniu wskazała, że odmienne stanowisko prowadziłoby do sytuacji, w której ekonomiczny ciężar podatku ponosiłby podatnik dokonujący odpłatnej dostawy. Nadmieniła również, że zawarty w ustawie o VAT wymóg uzyskania potwierdzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta