Drażliwy pracownik jest bardziej czuły na to, co robi szef
Zachowanie pracodawcy wobec podwładnego może być niekiedy subiektywnie oceniane jako bezprawne, a jednocześnie naruszające godność. O tym, czy rzeczywiście tak jest, decydują kryteria obiektywne.
Na podstawie art. 111 k.p. pracodawca musi szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. Jeśli nie wypełnia tego wymogu, pracownik, powołując się na art. 300 k.p. w zw. z art. 24 kodeksu cywilnego, może podjąć działania zmierzające do zmiany tego stanu rzeczy. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może domagać się jego zaniechania, chyba że nie jest ono bezprawne. Może także żądać, aby osoba, która się tego dopuściła, usunęła jego skutki, w szczególności aby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie ma prawo upomnieć się o zadośćuczynienie pieniężne lub zapłatę odpowiedniej sumy na wskazany cel społeczny. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego wyrządzono szkodę majątkową, poszkodowany może dochodzić jej naprawienia na zasadach ogólnych.
Bezprawność działania
W wielu sytuacjach wyłącznie subiektywna ocena pracownika skutkuje podniesieniem zarzutu naruszenia dóbr osobistych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta