Nie wszędzie będzie drożej
W górę mogą iść ceny mieszkań popularnych w większych miastach. Stanieją lokale od lat zalegające w ofertach.
Utrzymania wysokiej sprzedaży mieszkań w nadchodzącym roku spodziewa się Magdalena Terefenko, analityk firmy doradczej redNet Property Group. – Może się to przełożyć na wzrost cen. Pamiętajmy, że korekta na rynku nieruchomości trwała ponad pięć lat. W tym czasie przeciętna cena ofertowa mieszkań w Warszawie spadła o ponad 20 proc. – zauważa.
Co do przeceny
Magdalena Terefenko podkreśla, że uwzględniając inflację, ceny mieszkań są dziś porównywalne do tych sprzed boomu. – Od kilku miesięcy ceny utrzymują się na stosunkowo ustabilizowanym poziomie. Jednocześnie widoczne w ostatnich kwartałach ożywienie oraz korzystne warunki nabywania mieszkań pozwalają prognozować ponowny wzrost cen w najbliższym czasie. W skali roku będzie to ok. 5–6 proc. – szacuje Magdalena Terefenko.
Z drugiej strony wzrost cen na rynku pierwotnym może ograniczać zmiana w strukturze oferty. Deweloperzy będą wprowadzać do sprzedaży tanie lokale, mieszczące się w limitach rządowego programu dopłat „Mieszkanie dla młodych". – Można się też spodziewać obniżek cen w inwestycjach zrealizowanych przed 2012 rokiem, które wciąż zalegają w ofercie deweloperów, generując wysokie koszty utrzymania – ocenia Magdalena Terefenko. Jej zdaniem program rządowego wsparcia może też obniżyć popyt na na mieszkania z rynku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta