Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulga w ZUS nie dla wszystkich współpracujących

07 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Marcin Wojewódka

Niższych składek na ubezpieczenia społeczne nie może płacić ten, kto choć ropoczyna samodzielny biznes w innym zakresie niż jego wcześniejsza aktywność etatowa, to dopuszcza wykonywanie podobnych usług na rzecz dawnego pracodawcy.

Podstawą wymiaru składek dla prowadzących działalność gospodarczą jest kwota nie niższa niż 60 proc. prognozowanego miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej lub nie niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Przypomniał to lubelski oddział ZUS w decyzji 1290 z 10 października 2013 r. (WPI/200000/451/1290/2013).

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zwróciła się do ZUS z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji o wysokości składek, jakie należy opłacać od nowo założonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazał, że do 30 listopada 2012 r. pracował jako asystent pośrednika w agencji nieruchomości na umowie o pracę na czas nieokreślony, a rozwiązał ją za porozumieniem stron. Następnie przez pierwszy kwartał 2013 r. dla tej samej agencji realizował umowy-zlecenia. Pozyskiwał oferty do bazy danych biura, dbał o ich reklamę, rozpoznawał potrzeby klientów zainteresowanych zakupem/najmem,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9731

Wydanie: 9731

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament