Ulepszenie przy uproszczonej amortyzacji
Przedsiębiorca może uwzględnić bezpośrednio w kosztach wydatki poniesione na modernizację budynku lub lokalu, ale tylko wtedy, gdy jego wartość początkowa nie jest ustalana jako cena nabycia lub koszt wytworzenia.
Prowadzę warsztat samochodowy, przeznaczając na ten cel część swojego domu jednorodzinnego. W październiku 2013 r. zleciłem firmie zewnętrznej wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie i modernizacji części budynku zajętej na potrzeby działalności gospodarczej. Budynek amortyzuję metodą uproszczoną. Czy wydatki na jego ulepszenie mogę zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, czy też powinienem je amortyzować? – pyta czytelnik.
Dom lub mieszkanie, w części wykorzystywanej na działalność gospodarczą, można amortyzować, choć nie ma takiego obowiązku. Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w części uwzględniającej powierzchnię przeznaczoną na działalność gospodarczą jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Potwierdza to art. 22c pkt 2 ustawy o PIT, który stanowi, że amortyzacji nie podlegają budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami lub lokale mieszkalne służące prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu. Zasadą jest więc nieamortyzowanie tych składników majątku trwałego używanych w działalności podatnika, chyba że podatnik podejmie decyzję o ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta