Cena nie musi decydować o wyborze wykonawcy
Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego ma na celu wybór najkorzystniejszej oferty. Choć w wielu postępowaniach jedynym lub przeważającym kryterium oceny ofert jest najniższa cena, nie zawsze oferta z najniższą ceną może być wybrana.
Najkorzystniejsza oferta to taka, która przedstawia najkorzystniejszy bilans ceny i innych kryteriów oceny ofert przyjętych przez zamawiającego, takich jak na przykład: jakość, funkcjonalność, parametry techniczne, serwis czy koszty eksploatacji.
W wielu postępowaniach kryterium cenowe jest jedynym (lub jest ono kryterium przeważającym). W takim przypadku najkorzystniejsza oferta to ta z najniższą ceną. Jednak nie zawsze oferta z najniższą ceną może być przez zamawiającego wybrana.
Potrzebne wyjaśnienia
Jeżeli cena ta odbiega w istotny sposób od wartości przedmiotu zamówienia lub cen innych ofert, na zamawiającym spoczywa obowiązek wszczęcia procedury wyjaśniającej z art. 90 ustawy – Prawo zamówień publicznych. Zamawiający jest wówczas zobowiązany zwrócić się do wykonawcy o szczegółowe wyjaśnienie powodów zaoferowania tak niskiej ceny. Wykonawca ma obowiązek złożyć wyjaśnienia w wyznaczonym przez zamawiającego terminie, odnosząc się w nich do elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny.
Jeśli wykonawca nie złożył wyjaśnień lub jeżeli dokonana ocena wyjaśnień wraz z dostarczonymi dowodami potwierdza, że oferta zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia, oferta podlega odrzuceniu. Zasadne w okolicznościach sprawy zwrócenie się o złożenie wyjaśnień powoduje bowiem powstanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta