Jak ująć w księdze składki na ubezpieczenie firmowego auta
W całości do kosztów można zaliczyć wydatki na zakup polisy dotyczącej samochodów ciężarowych, a osobowych w zakresie OC oraz NNW. Natomiast opłaty za AC pomniejszają przychód tylko do wysokości ustawowego limitu.
Czy opłacanie składki ubezpieczeniowej za firmowe auto w ratach wpływa na sposób jej ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelniczka.
Prowadząc własny biznes, każdy przedsiębiorca korzysta z różnego rodzaju ubezpieczeń. Zawierane umowy ubezpieczeniowe są obowiązkowe lub dobrowolne. Dotyczą one głównie ubezpieczenia majątku firmy (ogień i inne zdarzenia losowe, kradzieże, włamania itp.) oraz ubezpieczenie samochodów firmowych (obowiązkowe OC i dobrowolne AC, NNW).
Co mówią przepisy
Polisę ubezpieczeniową przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej firmy.
W przypadku ubezpieczeń dotyczących środków transportu firmy należy pamiętać, że nie stanowią kosztów uzyskania przychodu składki na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 euro przeliczona na złote polskie według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia (zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o PIT). Oznacza to, że ograniczenie w zaliczaniu składek ubezpieczeniowych dotyczy tylko samochodów osobowych i dotyczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta