Zapłacimy więcej za jogurty i sery
Ceny polskiego mleka biją rekordy. W pierwszej połowie 2014 roku mogą być o 10 proc. wyższe niż przed rokiem.
Beata Drewnowska
– Mleko jest drogie, ponieważ zakłady mleczarskie rywalizują o surowiec – mówi „Rz" Edward Bajko, prezes Spomleku, czołowego producenta sera w Polsce. – Chcą go kupić jak najwięcej, aby wykorzystać dobrą koniunkturę na światowym rynku – dodaje.
W listopadzie 2013 roku polscy rolnicy dostawali za mleko średnio nieco ponad 1,5 zł za litr, wynika z ostatnich danych GUS.
– To najwyższa cena w historii – podkreśla Marta Skrzypczyk, ekonomista Banku BGŻ.
Taniej niż u sąsiadów
Mleko kosztowało wówczas aż 23 proc. więcej niż rok wcześniej. Ale jego cena przekraczała także o prawie 36 proc. średnią zanotowaną w listopadzie w ciągu ostatnich pięciu lat.
Kolejny cenowy rekord mógł paść w grudniu, kiedy to tradycyjnie mleczarnie płacą więcej za surowiec. – Ceny skupu mogły być wówczas o około 2 grosze wyższe niż w listopadzie – szacuje Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.
W najbliższych miesiącach ceny mleka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta