W 2014 r. nadal można refakturować koszty transportu
NOWE PRAWO | Zasady rozliczenia wydatków na przewóz zakupionych towarów nie zmieniły się, pomimo nowelizacji przepisów. Ujmowanie świadczeń dodatkowych w podstawie opodatkowania wciąż zależy od warunków dostawy.
Podstawa opodatkowania jest jednym z elementów konstrukcyjnych podatku. 1 stycznia 2014 r. na mocy ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, weszły w życie nowe przepisy, które ją określają. Celem zmian było wierne odzwierciedlenie przepisów Dyrektywy 2006/112/WE regulującej wspólny system podatku od wartości dodanej. W tym dniu przestał obowiązywać dotychczasowy art. 29 ustawy o VAT (określający obecnie podstawę opodatkowania), zaś w jego miejsce wprowadzone zostały nowe zasady określające tę materię – art. 29a ustawy o VAT >patrz ramka.
Nowela ta nie budziłaby żadnych kontrowersji, gdyby nie dalsza treść przepisu.
Liczą się ustalenia w umowie
Zgodnie z nowym art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania obejmuje koszty dodatkowe takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy. Z powołanego przepisu wynika zatem, że co do zasady, koszty dodatkowe (w tym koszty transportu) powinny być automatycznie wliczane do podstawy opodatkowania. Ale czy na pewno i czy w każdym przypadku?
Wstępna analiza prowadzi do odpowiedzi twierdzącej. Należy jednak pamiętać, że przepis ten trzeba analizować na podstawie umowy łączącej strony, a w szczególności przy uwzględnieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta