Wyzwanie rzucone fachowcom
Inwestycje | Portfel stworzony z funduszy akcji, obligacji i pieniężnych jest bardziej zyskowny od funduszy mieszanych z oferty TFI. Okazuje się też tańszy od klasycznych funduszy zrównoważonych czy stabilnego wzrostu.
cezary adamczyk
Fundusze mieszane, zwłaszcza te stabilnego wzrostu, powoli odzyskują zaufanie klientów. W ubiegłym roku bilans wpłat i umorzeń jednostek w funduszach stabilnych przekroczył 2 mld zł. Był to najlepszy wynik wśród funduszy mających w portfelach akcje. Sytuacja poprawiła się również w grupie funduszy zrównoważonych, choć tu bilans całego roku jest nadal ujemny.
Do funduszy mieszanych inwestorów zraziły słabe wyniki. Wielu klientów pomyślało też zapewne, że lepiej oddzielnie wybrać fundusz akcji, obligacji i na przykład pieniężny (fundusze te nazywamy czystymi), niż decydować się na jeden produkt łączący wszystkie te rodzaje inwestycji. Postanowiliśmy sprawdzić, czy takie podejście może być słuszne. Przyjrzeliśmy się więc wynikom funduszy mieszanych i porównaliśmy je z rezultatami, jakie osiągnąłby inwestor, który zbudowałby swój portfel z funduszy czystych. Sprawdziliśmy też, co niezmiernie istotne dla posiadacza jednostek, która strategia jest tańsza....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta