Kiedy przedsiębiorca uniknie utraty płynności finansowej
Metoda kasowa to dobre rozwiązanie dla firm. Pozwala na przesunięcie momentu powstania obowiązku podatkowego do czasu uregulowania należności przez kontrahenta. Nie każda transakcja może być jednak objęta tym sposobem rozliczenia.
VAT jest podatkiem rozliczanym według metody memoriałowej, co oznacza, że obowiązek podatkowy i konieczność rozliczenia z urzędem skarbowym powstaje niezależnie od otrzymania wynagrodzenia za dostarczone towary lub wykonane usługi. Co prawda ustawa o podatku od towarów i usług zawiera regulacje, które po upływie określonego czasu pozwalają odzyskać VAT w ramach tzw. ulgi na złe długi, jednak w początkowym momencie przedsiębiorca i tak musi dysponować zgromadzonymi środkami finansowymi potrzebnymi do rozliczenia VAT od transakcji, za które nie otrzymał wynagrodzenia.
Znacznie korzystniejszą opcją dla nowej firmy, i to zaraz po okresie znacznych inwestycji finansowych, kiedy przedsiębiorca może wykazywać dużą kwotę VAT do zwrotu, może być więc zarezerwowana dla małych podatników tzw. metoda kasowa rozliczania podatku VAT.
Można zrezygnować z metody kasowej, jednak nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy rozliczania się w ten sposób
Metoda kasowa pozwala przedsiębiorcy, który ją wybrał, na rozliczanie się z fiskusem dopiero wtedy, gdy sam otrzyma od kontrahenta wynagrodzenie za dostarczone towary lub wykonane usługi. Wyjątek stanowią przedsiębiorcy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób, które nie rozliczają VAT, np. konsumenta albo przedsiębiorcy korzystającego ze zwolnienia. W takim przypadku obowiązek podatkowy powstanie z dniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta