Po zmianie przepisów trudniej o rentę rodzinną
UPRAWNIENIA | ZUS powinien badać spełnienie przesłanek do świadczenia po rodzicu czy małżonku na dzień ich śmierci, a nie złożenia wniosku. Łatwiej wtedy ominąć warunek posiadania 5 lat stażu w ostatnim 10-leciu przed zgonem.
ZUS stoi na stanowisku, że gdy osoba ubiega się o świadczenie, to stosuje się przepisy z dnia złożenia przez nią wniosku. Na ich podstawie sprawdza się, czy spełnione są wszystkie przesłanki do jego przyznania. Zasada ta może okazać się niekorzystna dla ubezpieczonych, jeśli między zdarzeniem uzasadniającym przyznanie świadczenia a dniem złożenia przez nich wniosku zmienią się przepisy.
Przykładem może być sytuacja, w której o rentę rodzinną ubiega się sierota, wdowiec lub wdowa, ale nie tuż po śmierci rodzica albo małżonka, ale np. po dwóch latach. W takim położeniu są też wdowy, które nie miały 50 lat w chwili śmierci męża, ale kończą ten wiek w ciągu pięciu lat od jego zgonu i w związku z tym dopiero wtedy mogą nabyć prawo do renty rodzinnej po nim.
Jakie warunki
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Tak stanowi art. 65 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 1440, dalej ustawa emerytalna). Z tym, że warunki muszą być spełnione nie tylko po stronie zmarłego, ale także dziecka lub owdowiałego małżonka >patrz ramki.
Pamiętajmy, że w razie przyznawania renty rodzinnej przyjmuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta